Moje výstroj

Výstroj pro technické potápění se snažím mít co nejpodobnější výstroji pro rekreační ponory a výcvik. Důvod je prostý a důležitý. Časté střídání systémů může vést k chybě nebo lépe řečeno k omylu, co to má člověk vlastně právě na sobě.

Výstroj pro technické potápění
Maska Používám už od roku 1970 masky firmy Cressi, v současné době modely FOCUS a Superocchio. V masce FOCUS mam vsazeny dioptrické skla podkompenzované na radu mé oční doktorky o -0,5 D.
Záložní maska Cressi Sub SUPEROCCHIO s normálními skly.
Ploutve JET FIN britské firmy SUBAQUA PRODUCTS s pruzinami "Huráb". Proužkované návleky jsou moc pěkné
Šnorchl pro technické a jeskynní potápění nepoužívám
Hlavní automatika Apeks DS4 + 2. stupeň TX50, hadice o délce 216 cm Halcyon, upenění nerezovou karabinou Snap Bolt 1/2"
Backup automatika Apeks DS4 + 2. stupeň TX50, hadice 61 cm Halcyon. Druhý stupeň drží obojek z "gumicuku", průžného provazce o průměru 4 mm
Kompenzátor vztlakuHalcyon Explorer 55, hadice 55 cm
Zádová deska na dvojče 2x12 Vítkovice používám desku "Plzeň" o síle 4 mm. Hlavní popruh 50 mm, vcelku bez stahovacích spon. Pouzdro na nůž na opasku.
Bójka A.P. Valves s uzavíracím ventilem a přetlakovým ventilem
Alternativní zdroj vztlaku Vak A.P.Valves 25 kg s přetlakovým a odpouštěcím ventilem
Oblek Konfekční OTTER BRITTANIC, ventily Apeks, místo bot má oblek vodotěsné ponožky AGAMA. Umožňuje mi to používat DUI Rock Boots nebo ploutve s botičkou.
Napouštění argonu Láhev Luxfer 1 l/232 barů, 1. stupeň Apeks DS4 + pojišťovací ventil Trpík+hadice Apeks. Jako alternativu mam ještě láhev Luxfer 0,5l/200 barů se závitem M 18x1,5 a ventilem GCE. Je to vhodné pro ponory do hloubek kolem 40 m a na jeden ponor. Upina se na back plate.
Podoveraly DUI G-400. Krásný podoveral ze stlačeného Thnisulate®. Pro teplou vodu a EANx Meander MYOTIS + BON PON. Pro normální podmínky Meander TRIKSI + NORO + BON PON, při nižších teplotách pak kombinace Meander TERMOTIELKO+MYOTIS+NORO+BON PON. Pro superchladné vody pak Otter Artic 400 g/m2, kombinace 200 g/m2 Thinsulate®+ 200 g/m2 polypropylenový plyš. Použití jiné než v extrémních podmínkách je obtížné.
Nůž Zkrácený kuchyňský nůž TESCOMA se zubatou čepelí, druhý nůž mám zavírák SOG SERRATED MAGNADOT v kapse na stehně
Jiné zařízení na stříhání Cvikačky na kalený "pianodrath" Witte, ošetřené sprejem na motocyklový řetěz
Lahve
  • 2x12 l/20 MPa Vítkovice pozinkované bez botek, propojení s izolátorem SEATEC 300 barů, pásky TB171 PDC, gumová kolecka HALCYON
  • 2x18 l/220 barů (lehké - italské provedení) s průměrem 216 mm a propojením s izolátorem SEATEC. Jsou vyčištěny pro kyslík, používám na EANx a TMX. Pásky TB215 PDC, gumová kolečka PUPO
  • 2x"80" duralové láhve LUXFER propojení Dive-Rite s izolátorem v provedení 300 barů. Pro letní ponory s neoprenovým oblekem. Láhve slouží jako alternativní zdroj pozitivního vztlaku. Pásky TB080 PDC, gumová kolečka PUPO
Abych neměl potíže s plněním, mám dvojčata označena standardním značením na vnitřní straně (směrem k back plate). Po experimentech s různými typy propojení jsou nálepky pravda poněkud pootočené. Lahve tedy jsou označeny předepsaným způsobem, ale zároveň neurážejí oko puristovo, protože křídlo a back plate nápisy zakrývá.

Jako "bokovky" používám dvě 7x20 MPa Vítkovice s ventily GCE. Obě jsou vyčištěny pro O2, označené pro EANx. To proto, že špinavých máme v klubu dost. Jsou vystrojeny jako stage, takže je zavěšuji na Back Plate. Když bych hledal, najdu i starý dobrý popruhový postroj, který jsme kdysi používali pro potápění v Býčí skále.

Tlakoměr Kovový, výrobce Termotécnica Milano, různí prodejci. Kroužky na otočné hřídelce mám z vitonu SH80. Tlakoměr mám na levém vývodu, hadice o délce 560 mm, upevněný do D kroužku na opasku pomocí nerezového snap boltu velikosti 1/2".
Propojení SEATEC Manifold 300 barů, závit do lahví M25x2 ISO. Na všechny láhve, které používám. Pochopitelně s různou roztečí středních dílů.
Pro dvojče 2x"80" totéž propojení v provedení se závitem na dříku 0.750-14NSPM. Burst disky mám zaslepené.
Stahovací pásky PDC TECHNICAL odpovídající rozměru lahví. Moje chlouba, vyrobené s kvalitou letecké výroby, vařeno pod argonem wolframovými elektrodami. Vše včetně spojovacího materiálu z nerezu odolného mořské vodě.
Lahve "STAGE" Používám výhradně láhve S080 Luxfer pro jejich optimální vztlakové parametry. Na kyslík Luxfer 7 l/200 barů, závit M25x2, ventil APV O2 Na EAN50 Luxfer 7l/200 barů, láhve jsou značeny maximální MOD, v případě kyslíku nápisem OXYGEN. Na 50% mám ještě láhev Luxfer S080. Všechny láhve jsou vybaveny poutáním podle DIR a stejně tak označeny.
Poutání "stages" vlastní výroba, striktně DIR. Karabiny nerezové Snap Bolt Halcyon 1"
Bubny Velký buben LOLA (200 m) na karabině Walter nebo Mehlis
Střední bubínek LOLA na střílení bójky, malý bubínek LOLA 27 m mám také, ale používám teď už málo.
bezpečnostní "bubošek" Halcyon DEFENDER 100 s 30 metry šňůry zakončný nerezovou karabinou "dvojvoko".
Přílba Přílba je v České speleologické společnosti předepsanou součástí výstroje. Musí být schválena UIAA. Nosím laminátovou Casidu s vyvrtanými otvory. Upínací pásek mám doplněný pruženkou.
Hlavní světlo LOLA s olověným akumulátorem starého provedení. Používám vždy jen jednu hlavici, v poslední době takřka výhradně LOLA HID 10W. Na hlavicích mám Miroňovo držadlo.
Druhé hlavní světlo Nerezová "hajzltrubka" LOLA s hlavicí 10W. Používám k montáži na přílbu, battery pack 7,2V/5,5 Ah montuji vlevo na Back Plate pomocí malých mailonů.
Záložní světlo Barry Miller "SCOUT". Podžhavená na tři alkalické články LR14. Upevňuji na pravý popruh do ramenního D kroužku nerezovým Snap Boltem 3/8". K popruhu je fixována kroužky nastříhané duše do horského kola, výrobce Rubena Náchod.
Měření času SUUNTO STINGER v gauge mode
Kompas SUUNTO SK5
Zátěžní systém Nepotřebuji, v případě potřeby odhazuji akumulátor z pravé strany opasku.V případě potřeby nás kontaktujte na e-mailové adrese


  Zpátky na hlavní stránku
  Chcete si přečíst můj text "Od hoghartiánského stylu přes DIR a dál..."?
  Chcete do internetového obchodu?

Stránka byla naposled změněna:  

© Jiří Štětina    info@stetina.cz