Dotaz z konference scuba-cz:
At 21:35 21.2.2002 +0100, you wrote:
> Muzete na ukazku naplanovat pro laickou verejnost konkretni ponor, treba
> tech 30 minut ve 30 metrech.
> Dekuji.
> Zdenek Pexa

Vážený pane Pexo,

Pokusim se předvést ponor, který jste si přál. Spadá pod tzv. minimalní dekompresi a může tedy trvat až 40 minut.

30 m 30 min EAN32, lépe TMX30/30
2 minuty dolů, ve 30 m 30 minut.
30 -21 m 1 min
21 m 1 min
18 m 1 min
15 m 1 min
12 m 2 min
9 m 3 min
6 m 3 min
pomalý výstup na hladinu tak 2-3 min

Čas na dně může být až 40 min, jde pořád o minimální dekompresi.

Urcite by to slo udelat i kratsi, ale tak vysoky plat zase pane Pexa nemate, abyste kvuli tomu schudl. A 11 minut vas nezabije. Zkuste to. U kratsich ponoru do rekreacnich hloubek se bohate vejdete do Aladina a budete se citit, ze byste mohl skaly lamat. Ale to Vy muzete furt, tak nevim, jestli to vubec poznate :-)). Urcite mi reknete, ze na to nepotrebujete pocitac a to ja si myslim taky. Leda byste mel s hodinkami, abyste vedel, kdy bude obed. Vyhodou tedy je, ze jste po ponoru plnohodnotnym clenem nasi obcanske spolecnosti, protoze jak rikaval K. Gottwald - "Republika potrebuje lidi, kteri neco umeji".

Profil nesestavil Trey, ale nekdo jiny. Porovnejte prosim s Buehlmanem a US Navy, kde je to se vzduchem bezdekompresni.

Kdybyste si chtel udelat dobre, mohl byste ve 21 m prejit na EAN50, nebo v 6 m na 100%O2, pripadne oboji. Ale v tomto pripade by to mozna bylo spis na obtiz, tahat se s lahvemi. Aby vec nebyla tak jednoducha, pokud byste sazel ponoru vice, musel byste hlidat celkovou dobu expozice PPO2 a take stupen intoxikace CNS kyslikem behem jednotlivych ponoru. Povolena hodnota je 80%, ale je to cele slozitejsi. Nastesti povrchovy interval je snadny - polocas se bere 90 min. Mozna byste dokonce musel jit na plyn s nizsim FO2 nebo pouzivat EAN50 a 100% kyslik v mensi hloubce. Hlidat OTU asi nema pri rekreacnim a technickem potapeni smysl. Zalezelo by tedy na celkove dobe, kterou byste chtel behem 24 hodin odpotapet, abyste se vesel s OX-TOX pro CNS.

Byl tu také dotaz na kritérium "OPTIMALNI". Dobrý dotaz. Podle měto znamena, že pak můžu všechno dělat a citím se skvěle. Tedy ze okamžite někam nezalezu a neusnu. (dekomprese v jednom metru - R. Palmer).

Dale pak jsem rad, ze se cela vec neuklidila na czech-tec. Tam to kluci a holky znaji, ale tady si porad hodne lidi mysli, ze Bühlmann a Haldane jsou krasobruslari.

A kdyby Vás zase X. Y. strašil ufonama a tříidenní dekompresí, dejte mi vědět.

Tož tak.

Jiří Štětina

Poznámka: Z textu byly vypuštěny zmínky o Trautenberkovi a jméno jednoho z přispěvatelů, který na dotaz v záhlaví poslal profil ponoru do 95 m s časem na dně 7 hodin. Proti mé odpovědi panu Pexovi na konferenci se ohradil. Protože tyto legrácky mají s vlastním problémem pramálo spolecného, rád jsem mu vyhověl a tyto části textu vypustil či změnil.V případě potřeby nás kontaktujte na e-mailové adrese


  Zpátky na hlavní stránku
  Chcete si přečíst můj text o léčebné rekompresi ve vodě?
  Chcete si přečíst o mé výstroji?
  Chcete do internetového obchodu?


Stránka byla naposled změněna:  

© Jiří Štětina    info@stetina.cz