Od hoghartiánského stylu přes DIR a dál .....

Už to bude pěkných pár let, co jsem napsal starému brachu Sabbathovi, komentujíce nějaký jeho hadrnický zvyk, pocházející zřejmě z olomouckého stylu jeskynního potápění, výhružné: "Bill Hogharty Main se na Tebe dívá!" Aniž by věděl o co jde, napsal mi Sabbath neméně zpupně: "Na Tebe taky". Tím jsem nevědomky odstartoval nekončící polemiku o tom co je a není hoghartiánký styl a co je a není DIR. Od té doby jsem napsal desítky replik na tehdy ještě grisoftí scuba-cz, na novou konferenci czech-tech, strávil hodiny slíděním po webu, přemýšlením nad výstrojí, studiem různých textů a fotografié. Ty jsou velmi důležité a mají pro šíření stylu Doing it right - dělej to dobře klíčovou úlohu. A hned je třeba dodat dal celé hlavní heslo DIR "Do it right or don't do it at all". Dělej to dobře, nebo to nedělej vůbec.

Jak je tedy možné, že styl, který nepodporuje, nebo alespoň otevřeně nepodporuje, žádny z velkých výrobců potápěčské výstroje vyznává desítky příznivců od Brazílie po oba polární kruhy? V čem jsou výhody tohoto stylu a proč je jeho příspěvek pro bezpečnost potápění, pozor, nejen technického potápění, ale i různých typů potápění rekreačního nesporný? Jak se mohlo stát, že mají tři burani, jeden z nějakého přístavního zapadákova v Brazílii, jiný, venkovská naplavenina z předměstí Stockholmu a já, křupan z Medlánek, na stejné věci stejný názor a přitom jsme se nikdy neviděli a podmínky, ve kterých se běžně potápíme jsou zcela odlišné? Jak je možné, že potápěče stylu DIR poznáte na první pohled?

Hodně lidí nechává od DIR určitý odstup. Třeba na stránkách lizadlandu to vyjadřuje jejich autor takto: Jsem 100% hoghartiansky a tak 90% DIR. Je nesmysl být něco na 100%.

Proč ale tedy 100% hoghartianský a ne DIR? Minimalizmus potápěčské výstroje lze tedy přijmout bez výhrad a DIR nikoliv? Proč jsou neslučitelné personal preferencies, věci, kterým dáváme osobní přednost, a DIR? Co způsobuje, že potápění ve stylu DIR má ústyhodný seznam ponorů bez problémů a proč se mu vyhýbají nehody?

Bude to tím, že DIR je něco víc, než pouhý minimalizmus, nebo striktní konfigurace výstroje. DIR po Vás chce nejen to, ale i změnu životního stylu a postoje k potápění. To pochopitelně není lehké a pro mnoho lidí ani přijatelné.

Mohu a chci psát o tom, jak jsem se k DIR dostal já sám. Nemohu a ani nechci si dělat nárok na autorství univerzální historie technického potápění. Budu psát o věcech tak, jak jsem je viděl a slyšel.

A aby byly věci zřetelnější, musím se vrátit někam na začátek sedmdesátých let, do doby, kterou chlapci v sakách nazývají normalizací. Ta doba měla jednu velkou výhodu. Svět šel tehdy nějak, mimo nás, respektive dostat se do něj vyžadovalo táhnout za jeden rudý provaz s jinými hodnými hochy a děvčaty. Pro nás, které to prostě nebavilo, táhli špatně, nebo s nimi ti hodní táhnout nechtěli, bylo v téhle době najednou spousta volného času na zábavu. Přesně toho, který nám dnes tak zoufale chybí.V případě potřeby nás kontaktujte na e-mailové adrese


  Zpátky na hlavní stránku
  Chcete si přečíst můj text o léčebné rekompresi ve vodě?
  Chcete si přečíst o mé výstroji?
  Chcete do internetového obchodu?


Stránka byla naposled změněna:  

© Jiří Štětina    info@stetina.cz